Tłoczenie

Tłoczenie, nazywane też „suchym tłokiem”, jest rodzajem uszlachetnienia druku, które polega na utworzeniu w materiale tłoczonym (zwykle papier, często tworzywa sztuczne, skóra) trójwymiarowego wzoru (2,5 D) poprzez ściśnięcie matrycą/patrycą, zazwyczaj w celu uwypuklenia, nadrukowanego wcześniej wzoru (napis, logo, element zdobniczy).

Tłoczenie odbywa się w temperaturze otoczenia lub tłocznik podgrzewany jest do temperatury kilkudziesięciu °C. Dzięki temu tłoczony materiał po ustąpieniu tłoka w większym stopniu zachowuje odkształcenie. Czasem używane są jeszcze wyższe temperatury, aby tłoczony materiał dodatkowo odbarwić (np. skórę).

Tłoczenie 3D

Jest to tłoczenie z użyciem specjalnych matryc wielopoziomowych. Matryce takie powstają najczęściej w wyniku obróbki CNC (sterowane cyfrowo frezarki). W efekcie końcowym otrzymujemy wytłoczony trójwymiarowy obraz.

Wykrawanie

Wykrawanie, potocznie zwane „sztancowaniem”, to czynność introligatorska polegająca na wykrawaniu ze stosu arkuszy papieru, kartonu, tektury lub innego podobnego podłoża pożądanego kształtu opakowania lub etykiety o skomplikowanych kształtach, których nie można uzyskać za pomocą zwykłego krojenia na gilotynie introligatorskiej. Wykrawanie to również jedna z metod obróbki plastycznej. Wykrawania dokonuje się za pomocą wykrojnika posiadającego nóż o odpowiednio wyprofilowanym kształcie ostrza, który jest wtłaczany jest z dużą siłą na wylot prostopadle w podłoże.